Historie klubu SK Dolní Kounice

Začátky fotbalu v Dolních Kounicích

Propagátormy fotbalu v Dolních Kounicích byly Sokolové. Již v roce 1920 došlo k první schůzce fotbalových nadšenců a téhož roku byl odehrán taktéž první zápas mezi dvěma místními jedenáctkami, z nichž později vyšli budovatelé Sportovního klubu Dolní Kounice. 7. února poté došlo k historické ustavující schůzi klubu, která se odehrála v Besedním domě č.p. 151 (později kino) v Dolních Kounicích. Původně hrál klub na pronajatých pozemcích hraběte Herberštejna, ale v roce 1923 došlo k odkupu těchto pozemků a tento pozemek slouží kounickému fotbalu dodnes.


Rozkvět klubu v meziválečném období

Činnost klubu se postupně rozvětvovala a klub vzkvétal. Kromě fotbalového oddílu byly postupně zřízeny oddíly: šermířský, dívčí i mužské házené, lehké atletiky. A nejen to, v Dolních Kounicích se před válkou hrál taktéž tenis a lední hokej. Klub díky velkému množství obdivovatelů bohatl a mohl si dovolit stavbu tenisových kurtů, oplocení hřiště či restaurace v areálu hřiště. Velkým a rovnocenným rivalem v tomto období se pro Dolní Kounice stalo družstvo SK Ivančice. Klub si ovšem mohl dovolit pohostit taktéž kluby zvučnějšího jména, jako například některé vídeňské kluby či SK Židenice, který odehrál v Dolních Kounicích zápas v roce 1939 před rekordní návštěvou 1000 diváků. Mimo Sportovního klubu působil v Dolních Kounicích taktéž další klub a to Rudá hvězda. Působení tohoto klubu lze datovat mezi léta 1928 až 1930, poté zanikl.


Poválečná léta

Po druhé světové válce došlo ve společnosti k mnoha zásadním změnám a to mělo vliv taktéž na činnost klubu. Z rozsáhlé a bohaté činnosti klubu zůstává až na malé výjimky pouze fotbal. Klub také změnil název. Z SK Dolní Kounice přes Sokol Dolní Kounice na Dynamo Dolní Kounice. Tento název vydrží klubu celých 40 let, do roku 1993. Po celou tuto dobu hrály Dolní Kounice až na malé výjimky zejména okresní soutěže. Snad kromě stavby nové tribuny a kabin proběhla tato léta bez větších událostí a postupně se blížila úspěšná devadesátá léta.


Úspěch na přelomu tisíciletí

Na počátku sezony 1993/94 hrálo první mužstvo v Okresním přeboru. V klubu dochází ke klíčové události, která ovlivnila další vývoj klubu na několik příštích let. Jako hlavní sponzor vstoupila firma WELT zastoupená Františkem Klimešem a Judr. Miroslavem Verbou a následně došlo ke změnám jak ve výboru tak na pozici trenéra a v hráčském kádru. V mistrovské soutěži se poté nové mužstvo umístilo na prvním místě s drtivým skóre 120:15, a tedy došlo k postupu do I.B třídy Jihomoravské župy. I.B třídu si Dolní Kounice nakonec nezahrály, a to díky fúzi s klubem Start Náměšť nad Oslavou. Zásluhou toho vstoupili Kounice přímo do I.A třídy. Po postupu vyvstala potřeba travnatého hřiště. To bylo slavnostně otevřeno v roce 1996 zápasem v rámci II. kola poháru ČMFS mezi Dolními Kounicemi a klubem FC Boby Brno. Po dobu výstavby nového hřiště hrály Dolní Kounice své domácí zápasy na hřišti v Pohořelicích. V sezóně 1994/95 tedy Dolní Kounice hrály I.A třídu a hned v prvním roce došlo k postupu do krajského přeboru. Rozhodující zápas o postup se odehrál 24. června 1995 v Pohořelicích. Za účasti 2500 diváků porazily Dolní Kounice Tasovice 4:0 a o jediný bod vyhrály celou soutěž právě před Tasovicemi. Po vítězství v I.A třídě došlo k vítězství i v Župním přeboru. A to již pod novým názvem Roubina Dolní Kounice. V divizní soutěži se Dolní Kounice náslědně zdržely pouhé dva roky. Nejprve se mužstvo v sezoně 1996/97 umístilo celkově na 4. místě a o rok později již slavilo postup do třetí nejvyšší fotbalové ligy u nás. Po postupu do Moravskoslezské fotbalové ligy hrály Dolní Kounice několik let povětšinou ve středu tabulky. V sezoně 2000/01 poté k trenérovi Jiřímu Fryšovi přichází asistent Roman Kotol a mužstvo se posiluje. Ročník 2001/02 byl nakonec dramatický až do konce. V celkové tabulce se Dolní Kounice umístily na druhém místě díky horším vzájemným zápasům za Kunovicemi. Přes tuto skutečnost byl Kounicím nabídnut postup do II. ligy. Druholigové byly Dolní Kounice pouze jeden rok – v sezoně 2002/03 ve které se umístily na posledním šestnáctém místě. Poté se ještě jeden rok hrála v Dolních Kounicích MSFL. V zimní přestávce ovšem došlo k přestěhování klubu do Brna-Kohoutovic, a to znamenalo konec ligového fotbalu v Dolních Kounicích.


Nový začátek

Po odchodu ligového fotbalu došlo 1. června 2004 k ustanovení nové organizace s názvem SK Dolní Kounice. Nejprve hrál klub pouze s mládežnickými oddíly. V roce 2005 došlo taktéž k přihlášení družstva mužů do IV. třídy. Začalo se tedy zase od začátku.